Proč studovat kulturální studia?
Končíte bakalářské studium některého z (ideálně, ale ne nutně) humanitních či sociálněvědných oborů a přemýšlíte, co studovat dál? Zajímá vás současná (pop)kultura a její vliv na společnost? Co kulturální studia u nás na Univerzitě Palackého v Olomouci?
Proč studovat kulturální studia?
Kulturální studia jsou mladý a dynamický obor, který se na zabývá současnou společností a všemi vrstvami a odstíny kultury. Obzvláště se bez předsudků věnuje popkultuře, protože ta dnes ovlivňuje životy a přesvědčení spousty lidí.
Oblast zájmu kulturálních studií je tak v zásadě neomezená – mohou se zabývat vším, co ovlivňuje naše životy: televizní seriály, filmy, YouTube videa, komiksy, příspěvky na Facebooku, Instagramu, Tumblru a dalších sociálních sítích, ale také odívání a móda, jídlo a stravování, aktivity různých subkultur… Zajímá nás, jak se konstruují stereotypy a jak se šíří, jak spolu vyjednávají různé kultury, jak se utváří naše identita, jak se v současnosti mění mužství i ženství…
Má vlastně magistr smysl? Není lepší jít už raději do praxe?
Úvahy o tom, jestli po bakalářském stupni nastoupit do praxe nebo dokončit kompletní vysokoškolské vzdělání, jsou na vás – názory se různí a pro každého je odpověď jiná. Tak či tak, kulturální studia rozšíří obzory absolventům různých bakalářských oborů, kteří by si chtěli třeba zkusit, jak se to, co se naučili na oborech klasičtějších, dá aplikovat na něco zcela současného a třeba i z tradičního pohledu „pokleslejšího“, ale vlivného.
Zaměstnavatelé na magisterský titul v životopise velmi dobře slyší. A hlavně, při zkoumání všech těch seriálů, filmů, videoklipů, obsahů sociálních sítí apod., nestírá se hranice mezi studiem a zábavou? 🙂
Co u nás můžeš studovat?
- Na magisterském stupni se u nás můžete realizovat ve studiu v oboru Mediální studia, a to jak formou samostatného studijního programu se specializací, tak i v kombinaci s jiným oborem z pestré nabídky celé univerzity.
- Kromě zaměření na kulturální studia nabízíme i magisterské studijní programy se specializací na vlastní mediální studia, komunikační studia a žurnalistická studia.
A pokud by to vám nestačilo, nabízíme i doktorský studijní program – Mediální a kulturální studia.
Proč studovat u nás v Olomouci?
- Kulturální studia jsme jako samostatný obor v České republice zaváděli, žádná jiná domácí univerzita je doté doby nenabízela.
- Kulturální studia jsou velmi pestrá a nabízejí celou řadu témat a specializací, mezi nimiž si každý najde to svoje. Nabízíme velkou svobodu v možnostech zaměření studia – většinu kursů si u nás studenti volí podle svých preferencí.
- Nabízíme kursy, které jinde nenajdete, vyučované experty, které jinde nemají.
- U nás se ztrácí hranice mezi studiem a zájmovými činnostmi. Kde jinde můžete s vyučujícími sdílet své podivné zájmy a ke studiu používat třeba seriálový bingewatching?
- V průběhu studia získáte nejen možnost vycestovat a zakusit studium na špičkových světových univerzitách, ale budete si moci vyzkoušet i svou budoucí profesi v námi nabízených praxích.
- Studentská léta strávíte na filozofické fakultě druhé nejstarší univerzity v zemi s výjimečnou pověstí a tradicí, ale i dynamickou současností.
- Můžete se zapojit do studentského života, najdete tu i spoustu zajímavých studentských spolků.
- Pokud by nestačila všechna předchozí pozitiva, měli byste vzít v úvahu fakt, že studiu v Olomouci se zkrátka nic nevyrovná. Olomouc je nádherné studentské město zasazené do ojedinělých památek a obehnané rozlehlými parky. Tady je důkaz místo slibů.
Co pro to musíte udělat?
-
- Nejdřív pošlete přihlášku – nezapomeňte, uzávěrka je do 15. března!
- Po zaslání přihlášky se zúčastníte ústního pohovoru, kde si s vybranými členy katedry pohovoříte o svém dosavadním studiu a nad záměrem svého projektu i tom, co byste u nás chtěli dělat nejvíc.
- V projektu nám ukážete, co vás na kultuře baví a čemu se chcete věnovat – nebojte se otevírat témata, která ještě nikdo nezpracoval. V současné (pop)kultuře se každou chvíli objeví nějaká zajímavá novinka, kterou dosud nikdo nepopsal a neanalyzoval.
- Více informací o tom, jak má projekt vypadat, co má obsahovat, naleznete zde.
Kde se uplatníš?
I když se vám od nás bude jen těžko odcházet, po úspěšném absolvování se objeví spousta možností, kam se v životě vydat. Můžete se uplatnit v oblastech spjatých s kulturou v institucích veřejné správy, dalších veřejných institucích a neziskových organizacích, nebo třeba jako kulturně či společensky profilovaní žurnalisté. Nakonec je tu vždycky také prostor pro mladé vědce a třeba i akademická sféra může být pro vás to pravé.
Zajímavosti a kontakty
Studentský život a další aktivity spojené s katedrou
Vedle možností zapojit se do studentského života v mnoha univerzitních spolcích se můžete zapojit i do bohatých aktivit konkrétně naší katedry. Účastnit se můžete například organizace konferencí, která nabízí zajímavou možnost vyzkoušet si manažerské schopnosti i práci v týmu.
K účasti vybízí také naše výzkumné týmy zabývající se nejrůznějšími specializacemi kulturálních studií. Rozvíjíme naši platformu MedKult, kde dáváme prostor studentským textům a zároveň doufáme v rozšíření povědomosti a znalostí z našich oborů.
Vedle spíše odborné zábavy pořádáme každoročně také párty a plesy, na nichž možno utužovat přátelské i další vztahy a zažít spoustu vskutku studentského povyražení.
Zajímalo by vás ještě něco?
Zajímá vás ještě něco a rádi byste se zeptali na podrobnosti? Můžeme vám doporučit následující kontakty: kulturalni.studia@upol.cz nebo telefon 585 633 452. Najdete nás i na facebooku.
Ve studijních otázkách týkajících se přijímaček, termínů a jiných formálních záležitostí se obraťte na studijní oddělení. Pokud vás zaujal spíše studentský život nebo se chcete prostě jen poptat, jak to u nás chodí, zkuste se ozvat třeba některému z našich současných studentů-doktorandů.
Kdo přednáší a vede semináře?
Martin Foret
Martin Foret vám představí co to vlastně ta kulturální studia jsou a vysvětlí vám, kde se vzal jejich specifický zájem o popkulturu a proč je důležitý. Přednáší také vizuální studia a badatelsky se věnuje především studiím komiksu a historii toho domácího zvláště.
Tomáš Trampota
Tomáš Trampota se pohledem sociologa médií zabývá především produkcí zpravodajství a dynamikou českého mediálního systému; krom toho se věnuje analýze mediálních obsahů, je spoluautorem úspěšné publikace o metodách výzkumu médií.
Daniel Bína
Daniel Bína se zabývá vyprávěním a rád vám přiblíží třeba naratologické aspekty počítačových her, jakož i další originální způsoby, jak ke hrám v rámci herních studiím přistupovat. Mimo to se dlouhodobě věnuje i mediální gramotností a různým přesahům literární teorie.
Iveta Jansová
Iveta Jansová je hrdou absolventkou olomouckých kulturálních studií a expertkou na studia fanouškovství, především všeho toho, co různé skupiny příjemců dělají s mediálními obsahy, a to zvláště ve spojení s otázkami genderu a sexuality.
… a řada dalších odborníků.